«بازیافت» یا «کاش‌یافت» - مسئله این است!
«بازیافت» یا «کاش‌یافت» - مسئله این است! نوشته شده در چهارشنبه ١٧ آذر ١٣٩۵ ساعت: ١٢:٢٦ ب.ظ توسط: مدیر
«بازیافت» یا «کاش‌یافت» - مسئله این است!

غزل یزدان‌پناه

یک ظرف  یونولیتی که از سفارش غذای دیروز به جا مانده، یک جعبهٔ مقوایی آبمیوه یا تکه‌ای ورق نازک آلومینیوم؛ برای خیلی از ما پیش آمده که با وجود نداشتن اطلاعات کافی دربارهٔ بازیافت‌پذیر بودن زباله‌ای (یا حتی اطمینان از بازیافت‌ناپذیر بودن آن!) باز هم از سر یک جور خوش‌خیالی و بیشتر برای آسوده شدن خاطرمان، آن زباله‌ را به فرآیند بازیافت سپرده‌ایم.

در زبان انگلیسی برای این کار اصطلاح «wishcycling» به کار رفته و ما هم می‌توانیم آن را «کاش‌یافت» بنامیم!  واقعیت این است که چنین عملی، اگرچه با نیت خیر انجام می‌شود، اما در نهایت کارآمدی فرایند تفکیک و بازیافت پسماند را کاهش می‌دهد. هر چه میزان زباله‌های غیربازیافتی بیشتر باشد، فرآیند تفکیک و بازیابی مواد پرهزینه‌تر و سخت‌تر می‌شود. ناخالصی‌هایی که به این صورت در فرآیند بازیافت قرار می‌گیرند در نهایت از سیستم حذف شده و از مراکز دفن‌ زباله سر در می‌آروند، اما در این حالت با صرف انرژی بیشتر و تولید آلودگی بیشتر.

اگر واقعاً به دنبال این هستیم که با بازیافت مواد ردپای زیستی‌ خودمان را کوچکتر کنیم، یک قدم بسیار مهم این است که با شناخت بهتر سیستم بازیافت در منطقه‌ٔ سکونت‌مان و اینکه چه موادی بازیافت‌پذیر هستند، موارد «کاش‌یافت» را کاهش دهیم! در قدم بعدی، می‌توانیم با به کار گرفتن این اطلاعات هنگام خرید  و انتخاب آگاهانه‌تر کالاهای جدید، حجم زباله‌های تولید شده‌مان را کم کنیم و میزان بازیافت‌پذیری آنها را بالا ببریم.
 

برچسب ها: بازیافت، کاش‌‌یافت، مواد، پسماند، سبک زندگی، سبز، رد پا، محیط زیست
در شبکه های اجتماعی با ما همراه باشید